Tiistai 28.11.2023
Nimipäivät: Heini, Kaisla

Tuuli:
 

Vertaistukea mieleltään sairastuneen nuoren omaisille

FinFami – Kanta-Hämeen mielenterveysomaiset ry järjestää vertaistukitapaamisen mieleltään sairastuneiden nuorten omaisille. Kuva: Susanna Mattila

FinFami – Kanta-Hämeen mielenterveysomaiset ry järjestää vertaistukitapaamisen mieleltään sairastuneiden nuorten omaisille. Kuva: Susanna Mattila

Kun oma lapsi sairastuu psyykkisesti, herää vanhemmilla usein voimakas suojeluntarve. Lapsiaan haluaisi säästää kaikelta siltä pahoinvoinnilta, mitä psyykkiset sairaudet yleensä tuovat tullessaan. Olo saattaa olla usein voimaton ja surullinenkin. Aina ei vaan tiedä kenelle mieltään purkisi.

FinFami – Kanta-Hämeen mielenterveysomaiset ry järjestää psyykkisesti sairastuneiden tai oireilevien, murrosiän ylittäneiden nuorten vanhemmille mahdollisuuden kohdata samankaltaisessa elämäntilanteessa olevia, vaihtaa kokemuksia ja ajatuksia kahvin tai teen äärellä.

Tilaisuus järjestetään maanantaina 7.11 klo 18-20 yhdistyksen toimitiloissa Kumppanuustalolla (Kirjastokatu 1, Hml)

Osallistuminen ei edellytä yhdistyksen jäsenyyttä. Tilaisuuteen ei tarvitse ilmoittautua. Toiminnasta saa tietoja myös yhdistyksen nettisivuilta www.omaisyhdistys.com tai facebookista. (Lammille.fi)

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.