Perjantai 28.02.2020
Nimipäivät: Onni
Lammi
Selkeää
-2°C
Tuuli: 4 m/s PPL
 

Hauhon kunnan perustamisesta 150 vuotta

Ensi viikon torstaina, 13. syyskuuta vietetään Hauho-päivää. Pitäjän oman juhlapäivän kunniaksi Hauho-Seura järjestää Hauhotalossa  tilaisuuden, jossa kuullaan esitelmä Hauhon kunnan perustamisesta sekä  katsellaan elokuva Siperia opettaa. Myös Hauhon esinemuseo on iltapäivällä avoinna.

Hauho-päivänä nähtävä elokuva Siperia opettaa sai ensi-iltansa Hämeenlinnan Bio Rexissä viime marraskuussa. Nyt on vuorossa ensiesitys suurelle yleisölle Hauholla. Kuva: Jouni Lehtonen.

Hauho-päivän ajankohta juontuu kokouksesta, joka pidettiin 150 vuotta  sitten syyskuun 13. päivä 1868. Kokouksessa päätettiin seurakunnan ja  maallisten asioiden erottamisesta eli Hauhon kunnan perustamisesta.

Aiemmin pitäjän yhteiset asiat oli hoidettu kirkonkokouksissa, mutta  vuoden 1865 kunnallishallintoasetus erotti maallisen hallinnon  seurakunnan hallinnosta. Kunnallishallinnon perustaminen tapahtui  Hauholla vakaan harkinnan jälkeen asetuksen määräämän määräajan,  vuoden 1868 lopussa.

Tämä ja paljon muutakin Hauhon historiasta selviää filosofian tohtori  Ilkka Teerijoen joulukuussa julkaistavasta Hauhon historian  kolmannesta osasta. Teos käsittelee itsenäisen Hauhon kunnan ajan  historiaa.

Tilaisuus Hauhotalossa alkaa Teerijoen esitelmällä kello 18.  Kahvitauon jälkeen noin kello 19 on vuorossa dokumenttielokuva Siperia  opettaa. Se on Hauholla toimineen Kino Wanhan Kopin tekemä kertomus  työttömien nuorten seikkailumatkasta Venäjälle.

Työttömiä nuoria perehdytettiin mediatyöhön Hämeen Mokian Kino Wanha  Kop -hankkeessa. Dokumenttielokuvassa nämä hämeenlinnalaiset nuoret  ohjaajineen lähtevät matkalle Venäjälle, päämääränä Salehardin  kaupunki Luoteis-Siperiassa.

Matkaa tehdään vanhalla Pekolan Liikenteen linja-autolla, junalla ja  jopa kumiveneellä. Nuorten itsensä toteuttamassa dokumentissa  seurataan myös, miten he saivat matkalta itseluottamusta ja miten se on auttanut pääsemään elämässä eteenpäin.

Hauho-Seuran esinemuseossa kirkon vieressä on Kapina-näyttely avoinna  Hauho-päivänä torstaina 13.9.2018 kello 14-18.

Tapahtumiin on vapaa pääsy. Hauho-Seuran järjestämää Hauho-päivää on  vietetty vuodesta 2008 alkaen. Päivän teema ja toteutus vaihtelevat  vuosittain.

Lammille.fi

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.