Tiistai 26.09.2023
Nimipäivät: Kuisma

Tuuli:
 

Valokuvaa Ormajärvi ja osallistu kilpailuun

Pro Ormajärvi ry:llä on meneillään yhdistyksen kuluvan vuoden päätapahtumana valokuvakilpailu. Kilpailussa on kaksi sarjaa: Ormajärven vuodenajat ja Pro Ormajärvi. Kilpailu on avoin kaikille ja kilpailuaika päättyy joulukuun 9. päivänä.

Pro Ormajärvi ry:n valokuvakilpailun taiteellinen johtaja, Matti Siivonen kävi eilen kuvaamassa usvaa Ormajärvellä. Lisää usvakuvia löytyy Matin pixit.galleria.fi -osoitteesta.

Ormajärven vuodenajat -kilpailuun osallistutaan neljän kuvan sarjalla, joista kussakin on yksi kustakin vuodenajasta Ormajärvellä kuvattuna. Sarjaan saa osallistua myös vanhemmilla kuvilla, kunhan kaikki kuvat ovat osallistujan itsenä kuvaamia.

Pro Ormajärvi -sarjaan osallistutaan yhdellä ainoalla kuvalla Ormajärvestä. Kuvan täytyy olla osallistujan itsensä vuoden 2018 aikana kuvaama ja sen pitää olla ennen julkaisematon. Pro Ormajärvi -kuvien tehtävänä on edistää Ormajärven suojelua ja tuoda esiin järven mahdollisuuksia yhteisöllisyyden kasvattajana.

Kilpailukuvien parhaimmistosta tuotetaan valokuvanäyttely Lammin kirjastoon. Näyttelyn kokoaa kilpailun taiteellinen johtaja, lammilainen valokuvaaja Matti Siivonen, joka toimii myös kilpailun tuomariston puheenjohtajana.

Pro Ormajärvi 2018 -valokuvakilpailun kummankin sarjan voittaja saa sadan euron palkintosumman sekä valokuvausaiheisen tietokirjan. Lisäksi molemmissa sarjoissa arvotaan yksi Valokuvaajan tekniikkaopas -kirja kaikkien osallistujien kesken. Valokuvanäyttelyn jälkeen kuvaajat saavat näyttelyä varten tuotetun kuvataulun itselleen veloituksetta.

Pro Ormajärvi -valokuvakilpailuun osallistuvat kuvat toimitetaan maksimissaan 1 megapikselin kokoisena sähköpostilla osoitteeseen pro.ormajarvi@gmail.com 9.12.2018 klo 24.00 mennessä. Tarkemmat tiedot kilpailusta, kuvien lähettämisestä ja palkinnoista Pro Ormajärvi -yhdistyksen nettisivuilta.

Lammille.fi

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.