8471 hämeenlinnalaista ei halua torin alle parkkiluolaa
Hämeenlinnan kuntalaiskyselyyn P-torista vastasi yhteensä 9690 henkilöä eli 17 % kaikista 16 vuotta täyttäneistä hämeenlinnalaisista. Lopullisessa tarkistuksessa hylättiin 12 sähköisesti annettua vastausta, koska samalla henkilötunnuksella oli vastattu sekä sähköisesti että paperilomakkeella.
Vastaajien ikäjakauma oli 16-99 vuotta. Vastaajia oli kaikista kaupunginosista.
Kysymykseen ”Kannatatko P-torin rakentamista, jos puolet rahoituksesta on yksityiseltä ja puolet kaupungin omistamalta pysäköintiyhtiöltä?” vastasi 8471 kieltävästi, 1067 myöntävästi ja 152 ei osannut sanoa.
4.5.2020 kaikkien vastaajien henkilötiedot hävitetään ja kyselyn vastaukset säilytetään vain ilman yksilöiviä tietoja. Kyselyn tulokset viedään tiedoksi kaupunginhallitukselle ja edelleen kaupunginvaltuustolle huhtikuun kokoukseen.
Hämeenlinnan kaupunginvaltuusto päätti 11.11.2019, että kysely P-toriin liittyvistä kysymyksistä toteutetaan kohdennettuna sähköisenä kuntalaiskyselynä helmikuun 2020 loppuun mennessä. Kyselyyn pystyi vastamaan sähköisesti tunnistautuneena tai paperilomakkeella kaupungin palvelupisteissä. Kaikkien poliittisten ryhmien edustajat olivat yhdessä mukana päättämässä kuntalaiskyselyyn tulevista kysymyksistä ja niistä päätti kaupunginhallitus. Kysely toteutettiin sähköisesti ja palvelupisteissä 17.-23.2.2020.
Jätä vastaus
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.