10 valtuutettua Ydin-Hämeestä
Yhteensä kymmenen valtuutettua tuli valituksi Ydin-Hämeestä Hämeenlinnan valtuustoon. Jos mukaan lasketaan entinen lammilainen ja nykyinen kesälammilainen Pekka Arvio (kok), saadaan luvuksi 11, jolloin ydinhämäläisiä valtuutettuja on valtuustossa yksi enemmän kuin viime kaudella. Kun valtuutettujen määrä väheni 59:stä 51:en, on ydinhämäläisten edustus varsin hyvä.
Uusia ydinhämäläisiä valtuutettuja ovat kokoomuksen Anni Puntila, Päivi Kankaanmäki ja Pekka Arvio. Kaikki kolme ovat myös uusia valtuutettuja, Anni Puntila myös Ydin-Hämeen ääniharava. Puntilan äänisaalis oli 373.
Yhteensä ydinhämäläiset valtuuston valitut saivat 2659 ääntä, ja Pekka Arvion äänet mukaan laskettuna 2897.
Ydin-Häme sai valtuustoon viisi valtuutettua kokoomuksesta ja Arvio mukaan luettuna kuusi. Keskustapuolueesta kaksi valtuutettua ja kolme sdp:n listoilta.
Anni Puntila, kok Hauho, 373, valitaan (uusi)
Päivi Kankaanmäki, kok Lammi 311, valitaan (uusi)
Pekka Kääriäinen, kok Lammi, 169 , valitaan
Pekka Arvio Hämeenlinnasta kok Hml (Lammi), 238, valitaan (uusi)
Vesa Kaloinen, kok Tuulos, 252, valitaan
Juha Tuomi, kok Tuulos, 284, valitaan
Marjatta Rahkio, kesk Lammi, 236, valitaan
Leena Suojala, kesk Lammi, 233, valitaan
Tiia Nurminen, sdp Hauho, 262, valitaan
Satu Aaltonen, sdp Lammi, 251, valitaan
Mauri Ojamäki, sdp Lammi, 288, valitaan
Lammille.fi
Jätä vastaus
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.