Tiistai 05.12.2023
Nimipäivät: Selma

Tuuli:
 

SPR Hauhon osasto on Hämeenlinnan seudun vuoden vapaaehtoistoimija

Hämeenlinnan seudun vapaaehtoistoiminnan verkosto myöntää Vuoden 2019 vapaaehtoistoiminta -tunnustuksen SPR Hauhon osaston vapaaehtoistoiminnalle. SPR Hauhon osastossa toimii aktiivisesti muun muassa ensiapu- ja valmiusryhmä, kultaisen iän kerho, ulkoilutus- ja virkistysryhmät sekä ystävätoiminta.

Tuomaristo korosti päätöksessään erityisesti toiminnan innokkuutta, aktiivisuutta, monimuotoisuutta ja merkityksellisyyttä ihmisten hyvinvoinnille.

Hämeenlinnan seudun Vapaaehtoistoiminnan verkosto etsi loppuvuodesta alueellisia hyviä vapaaehtoistoiminnan muotoja. Paikallisista toimijoista, vaikuttajista ja yksityishenkilöistä valittu tuomaristo valitsi annettujen ehdotusten joukosta voittajaksi SPR Hauhon osaston.

Tuomaristo perustelee valintaansa seuraavasti: ”Koulutetut vapaaehtoiset ovat valmiudessa auttamaan ihmisiä heitä kohdanneissa kriiseissä ja onnettomuuksissa. Yhdistyksen vapaaehtoiset järjestävät ikäihmisille ja muille avun tarpeessa oleville erilaisia tapahtumia, ulkoilutusta, keskustelua, ruokailua ym toimintaa.”

”Innokas ja aktiivinen osasto, jonka jäsenet panostavat paljon verkostoitumiseen ja yhteistyöhön.”

Hämeenlinnan seudun vuoden vapaaehtoistoiminta valittiin tänä vuonna viidettä kertaa. Vuonna 2015 voittajaksi valittiin Luetaan yhdessä -toiminta, vuonna 2016 MLL Hämeenlinnan yhdistyksen vertaisryhmät, vuonna 2017 VIKTO ry ja 2018 Hämeenlinnan Seudun Omaishoitajat ry.

Palkitsemisen tavoitteena on nostaa esille Hämeenlinnan seudulla tehtävää vapaaehtoistyötä, sen erilaisia muotoja ja mahdollisuuksia. Vapaaehtoistoiminta tarjoaa mahdollisuuksia osallistumiseen ja kokemuksia oman tekemisen merkityksellisyydestä.

Hauhon Punaisen Ristin Hauhon osasto saa vuoden 2019 vapaaehtoistoiminnan palkinnon perjantaina 31.1. HAMKin Järjestöpäivässä.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.