Tiistai 26.09.2023
Nimipäivät: Kuisma

Tuuli:
 

Hallitukseen kaksi kantahämäläistä ministeriä

Sanni Grahn-Laasonen pysähtyi jouluglögikierroksellaan Tuulosessa vuonna 2016. Kuva: Lammille.fi arkisto / Susanna Mattila.

Perussuomalaisten tulevaan ministeriryhmään liikenne- ja viestintäministeriksi on nimetty hämeenlinnalainen kansanedustaja Lulu Ranne.

Kyseessä on Ranteen ensimmäinen ministeritehtävä. Hämeenlinnasta on ministerinä ollut viimeksi kokoomuksen Jari Koskinen. Hauholainen oli 22.6.2011 – 24.6.2014 Kataisen hallituksen maa- ja metsätalousministeri.

Maakuntahallituksen varapuheenjohtaja Lulu Ranne puhui huhtikuussa 2022 maakuntaliiton tilaisuudessa Hämeenlinnan Raatihuoneella. Kuva: Lammille.fi arkisto / Juha Reinikainen.

Hämeen vaalipiirin toinenkin ministeri on kotoisin Kanta-Hämeen maakunnasta.

Pääministeripuolue kokoomus näet on nimennyt forssalaisen kansanedustaja Sanni Grahn-Laasosen sosiaaliturvaministeriksi.

Grahn-Laasonen on ehtinyt jo toimia ympäristöministerinä, opetusministerinä sekä opetus- ja kulttuuriministerinä.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.