KUKKATALON ARKEA: Syksyn tuulet puhaltavat
Kalevalanpuistotielle on saapunut syksy. Sen tulon tietää siitä, kun Uotila kiskoo takkiaan kiinni kylmyyden välttämiseksi ja samaan aikaan Johtaja Kouhia tuulettaa läpivedolla vielä kesäfiiliksissä siihen kuuluisaan miesflunssaan asti. Raikkaampien ilmojen, sekä selätetyn miesflunssan seurauksena saamme Kukkataloon taas lämpimät vedet päälle.
Syksyyn kuuluu myös hiljainen lähtölaskenta kohti joulua. Eletään välivaihetta, jolloin vettä sataa päivittäin, mutta silti muutaman tontun voi viedä jo esille. Teemaan yleensä kuuluu muistella kaupalla soivia joululauluja, stereot tosin raijataan vuosi vuodelta kauemmas meistä henkilökunnasta, sillä viimeisinä joulupäivinä laulut nakertavat hermoa kuin piparkakkutaloa.
Vaikka syksy tuntuukin Kukkatalon sesongeissa välivaiheelta, kyllä siitä iloakin on. Paljon ruskan sävyjä, erilaisia callunoita, kanervia ja kauniita lyhtyjä. Kynttilät luovat ihanaa tunnelmaa, varsinkin siinä vaiheessa kun iltavuorolainen kääntyy valtatieltä ympäri tarkistamaan jäikö kaupalla kynttilä palamaan. ;)
Kaikista arjen kommelluksista huolimatta meiltä löytyy laaja valikoima kauniita syksyisiä tuotteita niin kukka- kuin sisustus- ja lahjatavarapuolellakin. Tervetuloa ihastelemaan ja fiilistelemään. :)
Vilja Nurminen
Kirjoittaja on kukka-alan ammattilainen Kukkatalo Seppo Kouhialla, Lammilla.
callunat joulu kanerva Kukkatalo Seppo Kouhia kynttilät Lammi lyhty ruska sesonki syksy syksyn värit
Jätä vastaus
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.